Munadepühad ehk ülestõusmispühad ehk lihavõttepühad ehk lihavõtted ehk paasapühad on juba vähem kui 2 päeva pärast ning sellega seoses on siin allpool natuke infot seoses selle pühaga.

Esiteks on selleks puhuks Pistiku luuletuste kogu munadepühade luuletused kategooria saanud täiendust uute salmide näol.

Teiseks allpool natuke infot seoses selle päevaga, kust see alguse sai, kuidas seda enne tähistati ning kuidas seda nüüd tehakse.

Rahvasuus munapühadeks, kevad- või kiigepühadeks nimetatud pühad on kirikukalendris kevadiste liikuvate pühade seas kõige olulisemad. Erinevalt muudest tähtpäevadest arvestatakse nende algust kuufaaside järgi: lihavõtted algavad pärast kevadist pööripäeva kuu täissaamisele järgneval pühapäeval ja võivad seega olla ajavahemikus 23.03–26.04.

Katoliku ja õigeusu kirikus lõppeb ülestõusmispühadega (lihavõtetega) paast ja pärast seda võib taas liha süüa. Ülestõusmispühade traditsioonilised toidud on mitmesugused muna- ja piimatoidud. Üks tuntumaid paasapühade toite on pasha. Ülestõusmispühade liturgiline värv on katoliku tradistiooni järgi valge, õigeusklikel on see hoopis punane.

Ülestõusmispühad on tänepäevaks tugevalt kommertsialiseerunud, mistõttu sageli kõneldakse pigem lihavõtte- või munadepühadest, pööramata nende kristlikule taustale erilist tähelepanu.

Ülestõusmispühade ehk munadepühadega seostub komme värvida mune, neid üksteisele kinkida ja koksida – võidab see, kelle muna jääb terveks. Munade värvimise tava päritolu kohta on erinevaid seletusi, täpne algus on teadmata. Ilmselt seostub see paastu lõppemise ja viljakusmaagiaga.

Lastele räägitakse lihavõttepühade ajal lihavõttejänesest, kes peidab öösel majja või aeda mune või maiustusi. Tänapäeval on pühade ajal populaarsed šokolaadimunad.

Milliseid tähendusi on munade värvidele omistatud üldiselt

  • punane – armastus
  • sinine – truudus
  • roosa – sõprus
  • kollane – valskus või rõõm
  • roheline – lootus
  • hall – tasadus
  • oranž – elujõud
  • valge – puhtus
  • lilla – leppimine

Samal teemal oleme siin blogis kajastanud ka eelmisel aastal ühte uuendust: Uued munadepühade e-kaardid Pistikus

Ühine vestlusega

1 kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: